Praw rządzących naturą nie da się oceniać w kategoriach sprawiedliwości czy moralności. W świecie zwierząt nie ma reguł, wygrywa się sprytem, siłą, wytrzymałością i pewnością siebie. Zabijanie i unikanie bycia zabitym są codziennością. Drapieżny miesiąc na National Geographic Wild to seria programów, w których oblicze przyrody nie jest przypudrowane. Zobaczymy bezwzględną i bezpardonową walkę o przetrwanie.
W świecie zwierząt każdy miesiąc jest „drapieżny”. Nie ma wakacji od walki. National Geographic Wild pokazuje wszystkie emocje targające przyrodą. Kwiecień to czas by pokazać najbardziej drapieżne gatunki. Drapieżniki znajdziemy wszędzie – w morzach, na lądach i w przestworzach. Zamieszkują wszystkie kontynenty i strefy klimatyczne. O ich skuteczności wcale nie stanowi wielkość czy siła mięśni. Wykorzystują różne strategie osaczania ofiary i techniki zabijania.
W ramach „Drapieżnego miesiąca” kanał National Geographic Wild wyemituje m.in.:
Myśliwy kontra ofiara – premiery w niedziele od 5 kwietnia o godz. 14:00
Człowiek nie jest stałym elementem jadłospisu drapieżników. Mimo to bywa narażony na atak. Dzikie zwierzęta bywają bezlitosne, gdy intruz wkracza na ich teren. W ich świecie intruzami są ludzie.
Najgroźniejsze zwierzęta świata: lwy – premiera w niedzielę 5 kwietnia o godz. 15:00
Król zwierząt wydaje się być niepokonany. W rzeczywistości jego polowania często kończą się porażką. Mimo to trudno znaleźć w świecie zwierząt zabójcę budzącego większą grozę.
Śmierć przychodzi po zmroku – emisje w niedziele od 5 kwietnia o godz. 16:00
Od zmierzchu do świtu trwa walka, o której często nie mamy pojęcia. Kiedy człowiek zasypia, przyroda dopiero budzi się do życia. Drapieżniki zaczynają łowy, a ofiary – walkę o życie. Twórcą programu „Śmierć przychodzi po zmroku” jest Robert Kirkman, odpowiedzialny m.in. za serial „The Walking Dead”.
Zabójcze strategie wielkich kotów – premiera w niedzielę 5 kwietnia o godz. 17:00
Wystarczy rzut oka na polującego kota dachowego by wyobrazić sobie, do czego zdolni są jego więksi bracia. Na świecie żyje blisko 40 gatunków kotów. I żaden nie jest nastawiony pacyfistycznie.
Dzikie Peru: walka o życie – premiera w niedzielę 12 kwietnia o godz. 17:00
Peru to kraj zabytków inkaskich i z czasów hiszpańskiego kolonializmu. To także kraj fantastycznej i zróżnicowanej przyrody. Wysuszone na wiór i smagane wiatrem pustynie, lasy deszczowe i wysokie Andy zamieszkuje mnóstwo gatunków drapieżnych stworzeń.
Porażka drapieżnika – premiera w niedzielę 19 kwietnia o godz. 17:00
Triumf słabszego nad silniejszym to motyw popularny w kulturze. Wbrew pozorom występuje również w przyrodzie. Drapieżnik nie zawsze dobrze ocenia potencjał swojej potencjalnej ofiary. Z takiego starcia sam może nie wyjść cało.
Oko w oko z ludojadem – premiera w niedzielę 26 kwietnia o godz. 14:00
Program ukazuje rekiny z niebywałej perspektywy. Widzowie zobaczą nagrania osób, które weszły do wody z kamerą i stanęły oko w oko z najgroźniejszym z morskich zabójców. Jak kończą się takie spotkania? Nie zawsze śmiercią, ponieważ rekiny nie gustują w ludzkim mięsie, ale niemal zawsze – krwawo.
Drapieżnik w natarciu – premiera w niedzielę 12 kwietnia o godz. 15:00
Niedźwiedzie to zwierzęta zamieszkujące kilka kontynentów i wszędzie budzące podziw i grozę. Nie inaczej jest w Polsce. Każdy kto widział w Tatrach niedźwiedzia wspomina ten moment do końca życia. Gdy jednak ktoś znajdzie się za blisko baribala, grizli lub niedźwiedzia polarnego, robi się niewesoło.
Taktyka drapieżnika – premiera w niedzielę 26 kwietnia o godz. 17:00
W tym programie widzowie poznają najlepiej uzbrojone i najniebezpieczniejsze zwierzęta oraz ich zabójczy arsenał. Kły i pazury to nie jedyna broń obecna w świecie zwierząt.