5G to piąta generacja ruchomych sieci telekomunikacyjnych. Pozwala na szybszy transfer i obsługę znacznie większej ilości urządzeń niż dotychczas. Początkowo 5G ma działać łącznie z istniejącymi sieciami 4G, a docelowo stanie się osobną, samodzielną siecią. Sieć 5G charakteryzować się będzie znacznie większymi prędkościami dla użytkownika końcowego (do 20Gb/s dla downloadu, do 10Gb/s dla uploadu) oraz minimalnymi opóźnieniami (od 1ms do 4ms). Dzięki tym parametrom otwierają się całkowicie nowe możliwości zastosowania nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej.
Czy sieć 5G jest nam potrzebna?
Szacuje się, że pod koniec 2020 r. liczba użytkowników korzystających na co dzień z Internetu będzie wynosiła około 5,5 miliardów, a liczba podłączonych urządzeń przekroczy 50 miliardów. Dodatkowo nowoczesne technologie i branże będą mogły rozwijać się znacznie szybciej dzięki zwiększonej możliwości przesyłu danych z minimalnymi opóźnieniami. Eksperci zakładają, że dzięki rozwojowi sieci 5G nowe technologie takie jak IoT (Internet of Things, Internet Rzeczy), Smart Home, Sztuczna Inteligencja (AI) oraz Wirtualna Rzeczywistość (VR) będą głównymi beneficjentami sieci piątej generacji. Nie tylko skorzystają przedsiębiorstwa oraz gospodarka – dzięki nowoczesnej sieci, my, codzienni użytkownicy będziemy mogli korzystać z sieci przyszłości.
Główne zastosowania można podzielić na kilka grup:
- Masowa łączność pomiędzy urządzeniami (maszyna do maszyny, eng. machine to machine) na niespotykaną dotychczas skalę. Miliardy urządzeń podłączone do sieci, bez ingerencji człowieka. Możliwość zrewolucjonizowania przemysłu, rolnictwa i wszelkich procesów biznesowych.
- Łączność o praktycznie nieistniejących opóźnieniach. Dzięki niskim opóźnieniom otwierają się nowe możliwości – kontrola urządzeń w czasie rzeczywistym, robotyka, zdalna medycyna, przeprowadzanie zabiegów i operacji, robotyka przemysłowa, itd. Zastosowań jest praktycznie bez liku.
- Bezprzewodowa transmisja szerokopasmowa. Większa pojemność danych oraz znaczna prędkość ich wysyłania pozwoli na utrzymanie całego wirtualnego świata oraz jego urządzeń. Lepsza łączność, bezprzewodowy internet w każdym miejscu.
Jak będzie działać sieć 5G?
Jeśli chodzi o stronę sprzętową – 5G będzie bardzo podobne do obecnych sieci 4G. Podstawą będą tak samo stacje bazowe, wyposażone w anteny zdolne do transmisji danych w standardzie 5G, punkty dostępu bezprzewodowego o bliskim zasięgu oraz dedykowane systemy wewnątrzbudynkowe i mieszkaniowe (nazwijmy całość Radiową Siecią Dostępową). Natomiast od strony fizycznej transmisja będzie wyglądała dokładnie jak w przypadku sieci 4G/LTE. Warto wspomnieć również o światłowodach – stacje bazowe będą mieć połączenie z łączami światłowodowymi, żeby osiągnąć zakładane przez sieć parametry.
Kolejnym elementem sieci 5G jest Rdzeń (Core, Sieć Rdzeniowa) czyli centralny fragment sieci wymiany ruchu, służący do zarządzania usługami głosowymi, przesyłem danych i połączeniem z Internetem. W technologii 5G sieć rdzeniowa jest projektowana w taki sposób, aby jeszcze lepiej integrować usługi z Internetem i chmurą danych. Dodatkowo sieć rdzeniowa dla 5G zawiera w sobie rozproszone po całej sieci serwery, mające za zadanie zmniejszać opóźnienia.
Mity dotyczące 5G
Wprowadzanie technologii 5G budzi dość duże emocje na całym świecie. Wokół technologii 5G zdążyło narosnąć wiele mitów głoszących, że emitowanie przez nią promieniowanie elektromagnetyczne wpływa wyjątkowo szkodliwie na zdrowie i organizm człowieka. Obawy przed nowymi technologiami spowodowane niewiedzą są zrozumiałe dla każdego. Natomiast doszukiwanie się ukrytych teorii i spisków, a co za tym idzie masowe niszczenie nadajników sieci 5G jest już przekroczeniem zdrowego rozsądku i prowadzi do zbiorowej histerii.
Najczęstszym pojawiającym się mitem jest wpływ fal i pola elektromagnetycznego na organizm człowieka. Naukowcy badają to zjawisko od dziesiątków lat i jak dotąd nie udało się wykazać większego zagrożenia dla człowieka wynikającego z sieci 5G niż fale radiowe, dzięki którym do tej pory się komunikowaliśmy. Dodatkowo 5G otrzyma program SI2PEM, który umożliwi badanie poziomu pola elektromagnetycznego i tym samym rozmieszczanie nadajników w bezpiecznej od siebie odległości.
Co więcej, jak dotąd żadnemu naukowcowi, nawet Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem nie udało się wykazać powiązania wzrostu zachorowań na nowotwory z siecią 5G.
5G u polskich Operatorów
Wielka Czwórka polskich Operatorów komórkowych wdraża w swoich sieciach technologię 5G. W Polsce pierwszym operatorem, który komercyjnie uruchomił sieć 5G dla klientów był Plus. Dzięki naszej współpracy Plusem, wszyscy abonenci posiadający abonament w sieci Graficom JAMBOX mobile również mogą korzystać z najnowszej technologii komórkowej.